Особливості нарахування ПДВ при списанні товарів
Згідно з п.198.5 ст.185 ПКУ обов’язок щодо нарахування ПДВ не виникає у платника податку, якщо придбані товари/послуги та/або необоротні активи призначаються в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності підприємства.
Якщо підприємством здійснюється списання втрат, що виникли в процесі закупівлі, транспортування та зберігання, такі товари можуть бути використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності підприємства, тому треба визнати ПЗ з ПДВ на рівні не нижчому ціни придбання списаних товарів.
При списанні в межах норм природного убутку вартість списаного товару включається у вартість іншої продукції, яка реалізується, ПЗ з ПДВ можна за фактом цього списання не визнавати.
Пунктом 5.7 Методичних рекомендації з бухгалтерського обліку запасів № 2 встановлено правила списання товарів. Зокрема:
- нестачі та втрати запасів, в межах встановлених норм природного убутку під час транспортування, відносяться на збільшення первісної вартості оприбуткованих запасів такого найменування, групи, видів;
- нестачі та втрати запасів в межах встановлених норм природного убутку під час зберігання, а також нестачі та втрати запасів понад норми природного убутку визнаються витратами звітного періоду з відображенням їхньої фактичної собівартості (з урахуванням ТЗР) за дебетом субрахунку 947;
- якщо на підприємстві облік запасів ведеться за цінами продажу, то списанню підлягає також відповідна сума торговельної націнки, що за розрахунком відноситься до вартості запасів, що виявилися у нестачі або зіпсовані;
- одночасно суми нестач і втрат від псування запасів понад норми природного убутку до прийняття рішення про конкретних винуватців відображаються на позабалансовому субрахунку 072.
Отже, з метою визначення податкових зобов’язань з ПДВ відповідно до п.198.5 ст.198 Кодексу при списанні втрат, що виникли при зберіганні і транспортуванні продукції, платники податку повинні керуватися чинним законодавством України. При цьому можливості самостійного визначення суб’єктами господарювання норм природного убутку продукції при розрахунку сум ПДВ Кодексу не передбачено.
Лист ГУ ДФС України від 29.03.2018 №1286/6/99-99-15-03-02-15/ІПК




