Змінено процедуру відчуження нерухомості

Мін’юст наказом від 27 серпня 2018 року № 2785/5, який набрав чинності 28 серпня, змінив Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України.

Серед важливих змін слід виокремити порядок ідентифікації особи, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, а саме при вчиненні нотаріальної дії нотаріус встановлює особу, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії. Особа у віці до 14 років встановлюється за свідоцтвом про народження за умови підтвердження батьками (одним з батьків) того, що ця особа є їх дитиною (раніше – 16 років).

Щодо витребування відомостей і документів, необхідних для вчинення нотаріальної дії, то у разі коли державна реєстрація права власності на земельну ділянку та об’єкт нерухомого майна проведена без видачі документа, що посвідчує таке право, або в зв’язку з втратою, пошкодженням або псуванням відповідного державного акта на право власності, свідоцтва про право власності на нерухоме майно нотаріальна дія в щодо такого майна здійснюється на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосередньо про доступу до нього (раніше про земельну ділянку не йшлося).

Крім цього, у справах нотаріуса залишаються копії (фотокопії) поданих для вчинення нотаріальних дій документів, що засвідчують право власності фіз- або юросіб на житловий будинок (частину будинку), будівлю, садибу, квартиру, садовий будинок, гараж, земельну ділянку або їх частину, інше нерухоме майно, – якщо посвідчуються договори про заставу (іпотеку), оренду або найм (позику) житла, відчуження або оформлення спадщини на частку майна, а також якщо співвласники у спільній частковій (сумісній) власності мають один спільний документ, що засвідчує право з Власне на згадане майно, і один з них відчужує належну йому частку (або частку від частки) або видається свідоцтво про право на спадщину на таку частку в разі смерті одного із співвласників; договорів про визначення чи зміну розміру часток у спільній частковій власності, а також договорів про порядок володіння та користування майном.

Щодо посвідчення угоди про відчуження та заставу майна:

Щодо перевірки нотаріусом факту смерті, часу і місця відкриття спадщини, то факт смерті фізичної особи і час відкриття спадщини нотаріус перевіряє шляхом витребування від спадкоємця свідоцтва про смерть, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану, або по безпосередньому доступу до реєстру актів цивільного стану.

Також наказом передбачені інші зміни, що стосуються реєстраційних дій.

 Наказ Міністерства юстиції України від 27 серпня 2018 року № 2785/5

Людський капітал

Це наявний у кожного запас знань, навичок, мотивацій. Інвестиціями в нього можуть бути освіта, накопичення професійного досвіду, охорона здоров'я, географічна мобільність, пошук інформації.

Гері Стенлі Беккер, американський економіст, лауреат Нобелівської премії 1992 р.